- Andrea Antonelli
- Profile
- Personal record
- News
Social Media
![]() | Andrea Antonelli |
| FC Lugano: Coach | |
| The profile for Andrea Antonelli | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() Photo: unknown |
|
||||||||
Balance sheet of Andrea Antonelli as manager
| Club | Matches | W | D | L | Goals | ø Goals | PPM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
FC Basel Women’s Super League |
6 | 1 | 0 | 5 | 3 : 21 | 0,50 : 3,50 | 0,50 |
|
FC Zürich Women’s Super League |
5 | 0 | 0 | 5 | 1 : 27 | 0,20 : 5,40 | 0,00 |
|
FC Luzern Women’s Super League |
4 | 1 | 1 | 2 | 5 : 11 | 1,25 : 2,75 | 1,00 |
|
Grasshoppers Zürich Women’s Super League |
4 | 0 | 0 | 4 | 1 : 9 | 0,25 : 2,25 | 0,00 |
|
BSC Young Boys Women’s Super League |
4 | 0 | 0 | 4 | 1 : 18 | 0,25 : 4,50 | 0,00 |
|
FC St. Gallen-Staad |
4 | 0 | 0 | 4 | 1 : 15 | 0,25 : 3,75 | 0,00 |
|
CS Chenois Women’s Super League |
4 | 0 | 0 | 4 | 1 : 27 | 0,25 : 6,75 | 0,00 |
|
FC Ostermundigen Nationalliga B |
3 | 1 | 0 | 2 | 4 : 4 | 1,33 : 1,33 | 1,00 |
|
FC Schlieren Nationalliga B |
3 | 1 | 0 | 2 | 5 : 5 | 1,67 : 1,67 | 1,00 |
|
FC Wädenswil |
3 | 2 | 1 | 0 | 3 : 0 | 1,00 : 0,00 | 2,33 |
|
FC Thun Nationalliga B |
3 | 1 | 1 | 1 | 4 : 9 | 1,33 : 3,00 | 1,33 |
|
Yverdon-Sport FC Women’s Super League |
3 | 1 | 1 | 1 | 5 : 10 | 1,67 : 3,33 | 1,33 |
|
SV Seebach Nationalliga B |
2 | 0 | 0 | 2 | 0 : 2 | 0,00 : 1,00 | 0,00 |
|
FC Sion Nationalliga B |
2 | 1 | 0 | 1 | 4 : 2 | 2,00 : 1,00 | 1,50 |
|
FC Wil 1900 Nationalliga B |
2 | 0 | 1 | 1 | 3 : 4 | 1,50 : 2,00 | 0,50 |
|
Etoile Carouge FC Nationalliga B |
2 | 1 | 0 | 1 | 8 : 5 | 4,00 : 2,50 | 1,50 |
|
FC Oerlikon/Polizei ZH Nationalliga B |
2 | 0 | 1 | 1 | 3 : 4 | 1,50 : 2,00 | 0,50 |
|
FC Winterthur Nationalliga B |
2 | 1 | 0 | 1 | 3 : 4 | 1,50 : 2,00 | 1,50 |
|
FC Biel-Bienne |
1 | 1 | 0 | 0 | 7 : 5 | 7,00 : 5,00 | 3,00 |
|
FC Brig-Glis |
1 | 1 | 0 | 0 | 6 : 1 | 6,00 : 1,00 | 3,00 |
|
FC Solothurn |
1 | 1 | 0 | 0 | 2 : 0 | 2,00 : 0,00 | 3,00 |
|
FC New Stars Basel 1934 Nationalliga B |
1 | 0 | 1 | 0 | 3 : 3 | 3,00 : 3,00 | 1,00 |
|
FC Härkingen |
1 | 1 | 0 | 0 | 7 : 0 | 7,00 : 0,00 | 3,00 |
|
FC St. Gallen 1879 U21 Nationalliga B |
1 | 0 | 0 | 1 | 1 : 3 | 1,00 : 3,00 | 0,00 |


























