- Homepage
- Today
- Advanced search
- Bundesliga
- 2. Bundesliga
- Champions League
- CL-Quali
- DFB Cup
- All competitions
- National teams
- Regional leagues
Follow @soccerdonna
Soccerdonna-News auf Twitter
Today
Coupe de France (4 Matches)
Primera División Femenina (4 Matches)
Primera Federación (4 Matches)
Segunda Federación Grupo Norte (7 Matches)
Segunda Federación Grupo Sur (4 Matches)
Women’s FA Cup (16 Matches)
Eredivisie Vrouwen (1 match)
Serie A (3 Matches)
Serie B (7 Matches)
SWPL 1 (6 Matches)
SWPL 2 (4 Matches)
Campeonato Nacional Feminino (6 Matches)
T18 SM-karsinta - Lohko A (1 match)
T18 SM-karsinta - Lohko B (2 Matches)
Kadınlar Süper Ligi - Group A (4 Matches)
Kadınlar Süper Ligi - Group B (3 Matches)
Adran Premier (4 Matches)
Liga MX Clausura (1 match)
Liga MX Sub 18 Clausura (2 Matches)
A-League Women (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:30 | 4 | ASJ Soyaux | 0 : 2 | Stade de Reims | |
14:00 | 4 | FC Nantes | 6 : 1 | AS Cannes | |
14:30 | 4 | Ol. Marseille | 6 : 5 | EA Guingamp | |
14:30 | 4 | RC Lens | 0 : 5 | Évian |
Primera División Femenina (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:00 | 17 | Atlético Madrid | 1 : 1 | Sevilla FC | |
12:00 | 17 | Real Sociedad | 4 : 0 | Sporting Huelva | |
16:00 | 17 | Levante LP | 0 : 3 | Valencia CF | |
18:00 | 17 | UD Tenerife | 0 : 6 | FC Barcelona |
Primera Federación (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 17 | CP Cacereño | 1 : 0 | UD Tenerife B | |
11:00 | 17 | Rayo Vallecano | 0 : 2 | Esp. Barcelona | |
16:30 | 17 | Córdoba CF | 1 : 2 | Granada CF | |
17:00 | 17 | Real Oviedo | 0 : 1 | SE AEM |
Segunda Federación Grupo Norte (7 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 16 | CA Osasuna B | 3 : 2 | CE Europa | |
11:45 | 16 | CD Parquesol | 1 : 0 | V. Interrias FF | |
12:00 | 16 | Zaragoza CFF | 4 : 0 | Bizkerre FT | |
12:00 | 16 | Racing | 2 : 0 | Sárdoma CF | |
12:30 | 16 | Espanyol B | 1 : 0 | Athletic Club C | |
13:00 | 16 | Real Madrid B | 6 : 0 | PM Friol | |
16:00 | 16 | CD Getafe | 2 : 1 | CD Pradejón |
Segunda Federación Grupo Sur (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
00:00 | 16 | Santa Teresa | 0 : 3 | Real Betis B | |
11:00 | 16 | Málaga CF | 5 : 3 | CD Pozoalbense | |
12:00 | 16 | Valencia CF B | 2 : 2 | Balears FC | |
12:00 | 16 | Unión Viera | 0 : 0 | CFF Albacete |
Women’s FA Cup (16 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 4 | Durham | 3 : 0 | Crystal Palace | |
13:00 | 4 | Tottenham | 5 : 0 | London City | |
14:00 | 4 | Manchester City | 7 : 0 | Sheffield Utd | |
14:00 | 4 | Sunderland AFC | 1 : 2 | Manchester Utd | |
14:00 | 4 | Chelsea FC | 3 : 2 | Liverpool | |
14:00 | 4 | Everton FC | 0 : 1 | Birmingham City | |
15:00 | 4 | Coventry United | 4 : 0 | Hashtag United | |
15:00 | 4 | Burnley FC | 1 : 4 | Cardiff City | |
15:00 | 4 | Ipswich Town | 0 : 1 | Lewes FC | |
15:00 | 4 | West Bromwich | 0 : 7 | Brighton & Hove | |
15:00 | 4 | Wolverhampton | 0 : 2 | West Ham United | |
15:00 | 4 | Arsenal FC | 9 : 0 | Leeds United | |
16:00 | 4 | AFC Wimbledon | 1 : 5 | Charlton | |
16:00 | 4 | Bristol City | 4 : 0 | Oxford United | |
17:00 | 4 | Leicester City | 4 : 5 | Reading | |
19:00 | 4 | Aston Villa | 11 : 0 | AFC Fylde |
Eredivisie Vrouwen (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:15 | 13 | Feyenoord | 0 : 4 | Fortuna Sittard |
Serie A (3 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:30 | 15 | Juventus | 5 : 0 | Sampdoria | |
14:30 | 15 | Parma | 1 : 0 | FC Como | |
14:30 | 15 | AS Roma | 5 : 0 | Sassuolo |
Serie B (7 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:00 | 15 | Napoli | 6 : 0 | Tavagnacco | |
14:30 | 15 | Apulia Trani | 1 : 4 | Genoa CFC | |
14:30 | 15 | Arezzo | 1 : 3 | Lazio | |
14:30 | 15 | Cesena | 0 : 1 | Chievo Verona | |
14:30 | 15 | San Marino | 2 : 4 | Ternana | |
17:30 | 15 | Brescia | 1 : 0 | Trento | |
18:00 | 15 | Sassari Torres | 1 : 1 | Cittadella |
SWPL 1 (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
15:00 | 16 | Glasgow Women | 0 : 1 | Aberdeen FC | |
15:00 | 16 | Partick Thistle | 0 : 4 | Hibernian FC | |
15:00 | 16 | Spartans FC | 0 : 0 | Motherwell FC | |
17:00 | 16 | Hearts | 1 : 2 | Celtic FC | |
18:00 | 16 | Hamilton | 2 : 2 | Dundee United | |
18:10 | 16 | Rangers FC | 0 : 0 | Glasgow City |
SWPL 2 (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 15 | Montrose | 4 : 1 | Stirling | |
13:30 | 15 | East Fife | 1 : 3 | St Johnstone | |
14:00 | 15 | Boroughmuir | 1 : 2 | Kilmarnock FC | |
17:00 | 15 | Queen’s Park | 1 : 2 | Gartcairn |
Campeonato Nacional Feminino (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 12 | L. Vilaverdense | 2 : 1 | Valadares Gaia | |
13:00 | 12 | Marítimo | 1 : 4 | Benfica | |
15:00 | 12 | Sporting CP | 4 : 1 | Ouriense | |
15:00 | 12 | SC Braga | 5 : 0 | Amora | |
15:00 | 12 | Albergaria | 1 : 1 | Uniao Torreense | |
15:00 | 12 | Damaiense | 3 : 1 | FC Famalicão |
T18 SM-karsinta - Lohko A (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
19:15 | 1 | Valtti T18 | 2 : 0 | FC Honka T18 |
T18 SM-karsinta - Lohko B (2 Matches)
Kadınlar Süper Ligi - Group A (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:00 | 14 | ALG Spor | 3 : 0 | Altay | |
12:00 | 14 | Ereglispor | 1 : 0 | Dudullu | |
12:00 | 14 | Hatay | 0 : 0 | Fatih Vatan | |
12:00 | 14 | Karagümrük | 6 : 0 | Hakkarigücü |
Kadınlar Süper Ligi - Group B (3 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
12:00 | 14 | Trabzonspor | 1 : 0 | Adana İY | |
12:00 | 14 | Galatasaray | 4 : 2 | Amedspor | |
12:00 | 14 | Fenerbahçe | 18 : 0 | Kireçburnu |
Adran Premier (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
15:00 | 14 | Aberystwyth | 2 : 2 | Swansea | |
15:00 | 14 | The New Saints | 1 : 5 | Cardiff City | |
15:00 | 14 | Pontypridd Utd | 6 : 1 | Barry Town | |
15:00 | 14 | Cardiff Met | 0 : 0 | Abergavenny |
Liga MX Clausura (1 match)
Liga MX Sub 18 Clausura (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
17:00 | 4 | San Luis U18 | 1 : 1 | Atlas Guada U18 | |
17:00 | 4 | Monterrey U18 | 3 : 0 | Tijuana U18 |
A-League Women (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
06:00 | 12 | Brisbane Roar | 3 : 3 | Wellington | |
08:15 | 12 | Melbourne City | 1 : 0 | Adelaide United |
Decade Birthdays
Player | ||
---|---|---|
Anne Aas unbekannt |
39 y. | |
Chiara Piccinno Karriereende |
39 y. | |
Silvia Casali Karriereende |
39 y. | |
Piia Kotoaro vereinslos |
39 y. | |
Glenda van Lieshout unbekannt |
29 y. | |
Naiara Sánchez Martínez vereinslos |
29 y. | |
Elin Bälin vereinslos |
29 y. | |
Romy Gajdera VfR Wormatia Worms |
29 y. | |
Mona Eichelbrönner unbekannt |
29 y. | |
Victoria Swift vereinslos |
29 y. | |
Inga Zvonkova vereinslos |
29 y. | |
Katie Quick Bristol City U21 |
19 y. | |
Caroline Kirchner HSC Hannover |
19 y. | |
Giulia Miglionico Napoli Femminile U19 |
19 y. | |
Marie Krumpholcová FC Viktoria Plzeň |
19 y. | |
Marta Folgado SC Bettembourg |
19 y. |