- Homepage
- Today
- Advanced search
- Bundesliga
- 2. Bundesliga
- Champions League
- CL-Quali
- DFB Cup
- All competitions
- National teams
- Regional leagues
Follow @soccerdonna
Soccerdonna-News auf Twitter
Today
Bundesliga (4 Matches)
2. Bundesliga Nord (6 Matches)
2. Bundesliga Süd (6 Matches)
Regionalliga Nord (6 Matches)
Regionalliga Nordost (6 Matches)
Regionalliga West (6 Matches)
Regionalliga Südwest (4 Matches)
Regionalliga Süd (5 Matches)
Division 1 Féminin (5 Matches)
Primera División Femenina (8 Matches)
Damallsvenskan (3 Matches)
Kvindeliga (2 Matches)
Serie A (1 match)
Toppserien (6 Matches)
Women’s Super League (1 match)
Scottish Women’s Premier League (-2020) (4 Matches)
Campeonato Nacional Feminino (4 Matches)
Kansallinen Liiga (1 match)
Női NB I (3 Matches)
Nadeshiko League 1 (2 Matches)
U17 EM Qualifikation (2 Matches)
2. Liga Mitte/West (1 match)
Premier League National Division (5 Matches)
Premier League Northern Division (5 Matches)
Premier League Southern Division (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 6 | SC Freiburg | 2 : 3 | Hamburger SV | |
14:00 | 6 | VfL Wolfsburg | 5 : 1 | Lok Leipzig | |
14:00 | 6 | Bad Neuenahr | 0 : 1 | Bayern München | |
14:00 | 6 | FF USV Jena | 0 : 7 | Turbine Potsdam |
2. Bundesliga Nord (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 5 | Jena II | 6 : 1 | Oldesloe | |
11:00 | 5 | Lübars | 0 : 1 | Herforder SV | |
11:00 | 5 | MSV Duisburg II | 0 : 0 | Magdeburg | |
14:00 | 5 | SV Meppen | 0 : 2 | BV Cloppenburg | |
14:00 | 5 | Potsdam II | 15 : 1 | Mellendorfer TV | |
14:00 | 5 | Werder Bremen | 2 : 4 | Gütersloh |
2. Bundesliga Süd (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 5 | FV Löchgau | 0 : 6 | Sindelfingen | |
14:00 | 5 | ETSV Würzburg | 1 : 1 | FC Bayern II | |
14:00 | 5 | Niederkirchen | 1 : 3 | Bad Neuenahr II | |
14:00 | 5 | Saarbrücken | 2 : 4 | TSG Hoffenheim | |
14:00 | 5 | Mönchengladbach | 3 : 0 | 1. FC Köln | |
14:00 | 5 | TSV Crailsheim | 5 : 1 | Frankfurt II |
Regionalliga Nord (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 6 | VfL Oythe | 1 : 1 | Ahlerstedt | |
13:00 | 6 | Delmenhorst | 1 : 2 | Burg Gretesch | |
14:00 | 6 | Hamburger SV II | 2 : 0 | FC Bergedorf | |
14:30 | 6 | Holstein Kiel | 0 : 3 | TSV Havelse | |
15:00 | 6 | SF Wüsting | 2 : 5 | SV Werder II | |
15:00 | 6 | E. Immenbeck | 4 : 1 | Oldesloe II |
Regionalliga Nordost (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
14:00 | 5 | Erzgebirge Aue | 2 : 2 | Union Berlin | |
14:00 | 5 | BSV Dersimspor | 1 : 6 | Tennis Borussia | |
14:00 | 5 | Hohen Neuendorf | 9 : 1 | Chemnitzer FC | |
14:00 | 5 | BSC Marzahn | 0 : 2 | Hallescher FC | |
14:00 | 5 | 1. FFV Erfurt | 1 : 1 | FC Viktoria | |
14:00 | 5 | Dresden | 1 : 4 | Lok Leipzig II |
Regionalliga West (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 6 | Bor. Bocholt | 4 : 3 | Eintr. Coesfeld | |
13:00 | 6 | GSV Moers | 1 : 2 | Recklinghausen | |
15:00 | 6 | Alem. Aachen | 0 : 0 | VfL Bochum | |
15:00 | 6 | VfL Kommern | 3 : 2 | Heike Rheine | |
15:00 | 6 | Köln II | 5 : 0 | Arm. Ibbenbüren | |
15:00 | 6 | Gütersloh II | 1 : 1 | Sportfr. Siegen |
Regionalliga Südwest (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 7 | SC Siegelbach | 3 : 0 | Göcklingen | |
14:00 | 7 | SV Furpach | 2 : 0 | SV Dörbach | |
14:00 | 7 | TuS Issel | 3 : 1 | Wörrstadt | |
14:30 | 7 | Montabaur | 5 : 2 | TuS Rodenbach |
Regionalliga Süd (5 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 6 | RSV Roßdorf | 2 : 2 | TSV Augsburg | |
13:00 | 6 | Hegauer FV | 0 : 1 | SC Freiburg II | |
14:00 | 6 | Pfungstadt | 0 : 2 | FSV Wetzlar | |
14:00 | 6 | SV 67 Weinberg | 3 : 0 | TSV Jahn Calden | |
14:00 | 6 | SC Sand | 4 : 1 | Wacker München |
Division 1 Féminin (5 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 5 | PSG | 2 : 0 | Rodez AF | |
14:00 | 5 | Hénin-Beaumont | 0 : 4 | ASJ Soyaux | |
14:00 | 5 | Montpellier HSC | 5 : 0 | FC Vendenheim | |
15:00 | 5 | AS Muret | 1 : 1 | FF Yzeure | |
15:00 | 5 | Saint-Étienne | 4 : 1 | FCF Juvisy |
Primera División Femenina (8 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
00:00 | 5 | Athletic Club | 4 : 1 | Esp. Barcelona | |
00:00 | 5 | Valencia CF | 0 : 1 | Sporting Huelva | |
00:00 | 5 | UE L’Estartit | 0 : 1 | UD Collerense | |
00:00 | 5 | Llanos Olivenza | 1 : 3 | CE Sant Gabriel | |
00:00 | 5 | Zaragoza CFF | 2 : 3 | Rayo Vallecano | |
00:00 | 5 | Málaga CF | 0 : 3 | Levante UD | |
00:00 | 5 | FC Barcelona | 7 : 0 | SD Lagunak | |
00:00 | 5 | Atlético Madrid | 7 : 1 | FVPR El Olivo |
Damallsvenskan (3 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
14:00 | 21 | KIF Örebro DFF | 1 : 0 | Tyresö FF | |
14:00 | 21 | Linköping FC | 3 : 1 | Jitex | |
15:00 | 21 | Djurgårdens IF | 0 : 5 | Umeå IK |
Kvindeliga (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 9 | IK Skovbakken | 7 : 0 | SønderjyskE | |
14:45 | 9 | Brøndby IF | 5 : 0 | Viborg |
Serie A (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
17:00 | 1 | ASD ACF Como | 2 : 2 | Tavagnacco |
Toppserien (6 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:30 | 20 | Medkila | 4 : 0 | IL Sandviken | |
14:00 | 20 | Klepp IL | 1 : 2 | Røa IL | |
15:00 | 20 | Kattem IL | 1 : 5 | Stabæk FK | |
15:00 | 20 | Amazon Grimstad | 4 : 0 | Trondheims-Ørn | |
15:00 | 20 | Arna-Bjørnar | 9 : 0 | Grei Kvinner | |
15:00 | 20 | LSK Kvinner | 2 : 4 | Kolbotn |
Women’s Super League (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 7 | FC Schlieren | 1 : 4 | YB Frauen |
Scottish Women’s Premier League (-2020) (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
00:00 | 19 | Spartans FC | 7 : 1 | Vale Ladies | |
00:00 | 19 | Inverness LFC | 3 : 0 | Falkirk FC | |
00:00 | 19 | Hamilton | 7 : 1 | Kilmarnock FC | |
00:00 | 19 | Celtic FC | 5 : 0 | Farmington FC |
Campeonato Nacional Feminino (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
00:00 | 5 | EFF Setúbal | 2 : 2 | UR Cadima | |
00:00 | 5 | Leixoes SC | 2 : 2 | CF Benfica | |
00:00 | 5 | EFC Molelinhos | 1 : 1 | 1° de Dezembro | |
00:00 | 14 | L. Vilaverdense | 1 : 1 | Albergaria |
Kansallinen Liiga (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
00:00 | 26 | PK-35 Vantaa | 3 : 1 | Ilves |
Női NB I (3 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 8 | Szombathely | 13 : 0 | Újpest FC | |
15:00 | 8 | Ferencváros | 7 : 2 | Szegedi AK | |
15:00 | 8 | Astra Hungary | 2 : 1 | MTK Budapest |
Nadeshiko League 1 (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
13:00 | 12 | JEF Utd. Ladies | 1 : 2 | Urawa Reds | |
13:00 | 12 | Yunogo Belle | 0 : 1 | INAC Kobe |
U17 EM Qualifikation (2 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
11:00 | 2 | Kasachstan U17 | 0 : 3 | Island U17 | |
16:00 | 2 | Schottland U17 | 1 : 1 | Österreich U17 |
2. Liga Mitte/West (1 match)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
15:00 | 6 | SV Garsten | 2 : 1 | FC Wels |
Premier League National Division (5 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
15:00 | 8 | Aston Villa | 1 : 2 | Nottingham WFC | |
15:00 | 8 | London Bees | 3 : 0 | Coventry United | |
15:00 | 8 | Charlton | 2 : 0 | Watford FC | |
15:00 | 8 | Leeds United | 0 : 1 | Sunderland AFC | |
15:00 | 8 | Reading | 0 : 2 | Cardiff City |
Premier League Northern Division (5 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
15:00 | 8 | Blackburn | 2 : 1 | Rotherham Utd. | |
15:00 | 8 | Derby County | 1 : 1 | Sporting Albion | |
15:00 | 8 | Manchester City | 11 : 0 | Leeds City Vix. | |
15:00 | 8 | Preston NEWFC | 1 : 1 | Leicester City | |
15:00 | 8 | Sheffield FCL | 3 : 1 | Rochdale Ladies |
Premier League Southern Division (4 Matches)
Time | Match day | Match | |||
---|---|---|---|---|---|
15:00 | 8 | Gillingham FC | 0 : 0 | West Ham United | |
15:00 | 8 | Keynsham Town | 0 : 1 | Tottenham | |
15:00 | 8 | Millwall Lion | 1 : 2 | Brighton & Hove | |
15:00 | 8 | Plymouth Argyle | 1 : 2 | Colchester Utd. |
Decade Birthdays
Player | ||
---|---|---|
Janine Ripplinger DJK Niederlosheim |
37 y. | |
Hanna Olsson Stureby FF |
37 y. | |
Monika Pemper unbekannt |
37 y. | |
Marie Weidt vereinslos |
27 y. | |
Calah Simarago unbekannt |
27 y. | |
Katey Turner vereinslos |
27 y. | |
Jana Kappes FC Bayern München II |
27 y. | |
Sana Uemura Norddea Hokkaido |
27 y. | |
Fanny Nilsson Karriereende |
27 y. | |
Dalia Dakwar Ramat HaSharon |
27 y. | |
Jolanta Bujalska SWD Wodzisław Śląski |
27 y. | |
Perrine Bivort vereinslos |
27 y. | |
Mariola Bujalska SWD Wodzisław Śląski |
27 y. | |
Thirsa de Meester KRC Genk |
17 y. | |
Julia Frank vereinslos |
17 y. | |
Opal Rayner Swansea City Academy |
17 y. | |
Marike Dommasch 1. FFC Turbine Potsdam II |
17 y. | |
Elise Salmond Stirling University WFC |
17 y. | |
Tabitha Sine Dallas Texans Academy |
17 y. | |
Aileen Pung SC 13 Bad Neuenahr |
17 y. | |
Emine Burkay Gaziantep ALG Spor |
17 y. | |
Martine Fenger FC Barcelona B |
17 y. | |
Anna Phelps Cardiff City |
17 y. |